1944 után a jogilag már nem létező Ferenc József Tudományegyetemnek két „utódintézménye” lett: a szegedi (az abból kinövő JATE és SZOTE) és a kolozsvári (Bolyai) egyetemek. (Majd 1948-tól, amikor a Bolyai Tudományegyetem orvostudományi karát önállósították, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet.)
A kezdőképen: Hóman Bálint kultuszminiszter beszél az egyetem 1940-es megnyitásán. Fotó: MFM történeti osztály fotótára
1921. október 9-én egyetemi tanévnyitó volt Szegeden. A helyi lapok nem hallgatták el, hogy a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem nyitotta meg kapuit a Tisza partján. De hogy is került ide az erdélyi univerzitás?
A Ferenc József Tudományegyetemet nem véletlenül éppen Kolozsváron alapították meg 1872-ben. Közismert (vajon tényleg az?), hogy ekkor a városban jogakadémia és orvos-sebészeti intézet működött – melyek történelmi gyökerei több évszázados múltra nyúltak viszsza. Az ország második tudományegyeteme – többé-kevésbé – zavartalanul fejlődhetett még az első világháború évei alatt is. Az 1918-as összeomlásnak kellett eljönnie ahhoz, hogy veszélybe kerüljön az intézet létezése.
1919 elején a megszállt Kolozsváron a román hódítók minden úton-módon éreztetni akarták a helyi (többséget alkotó) magyarsággal, hogy „ki az úr a csárdában”. Az egyetemi tanárokat szinte naponta zaklatták, a maradék diáksággal éreztették, hogy jobb, ha máshol folytatják a tanulmányaikat. A román lapokban egyre több cikk jelent meg arról, hogy a magyar egyetemet ki kell sajátítani, mert a többséget képező nemzetnek, a románnak „joga van egy saját egyetemre”.
Végül – itt nem részletezendő körülmények között – 1919. május 12-én a román hatóságok katonai erőszakkal kisajátították a még működő magyar egyetem épületeit, a tanári kart és a diákokat pedig kikergették onnan. Ugyan a professzorok nem akarták elhagyni a várost, ám jó részüket 1919 végéig a román hatóságok kiutasították onnan. Az elzavart tanárok Budán összegyűlvén úgy döntöttek, hogy tovább működtetik a Ferenc József Tudományegyetemet, mert mint Schneller István, az 1918/19-es tanév rektora fogalmazott: ugyan az épületeket elvehették a románok, ám „a tudományt és a kultúrát magunkkal visszük”. Másfél évig kínlódott a száműzött egyetem Budán, különböző – „kölcsönbe kapott” – épületekben. Egy ideig többen bizakodtak abban, hogy a száműzetés nem fog sokáig tartani, Erdély (vagy legalábbis a magyar többségű Kolozsvár) visszakerül Magyarországhoz. A trianoni békediktátum aláírása után azonban nyilvánvalóvá vált: ebben reménykedni nem lehet. Ám az is egyértelmű volt, hogy Budán nem maradhat a kolozsvári (és a vele „együttműködő”, ugyancsak száműzött pozsonyi) egyetem.
Szeged azonban befogadta a száműzötteket! Somogyi Szilveszter polgármester 1919 végén, 1920 elején mindent egy lapra tett fel: a Ferenc József Tudományegyetemnek helyet kell biztosítani a Tisza partján – kerül, amibe kerül (bizony nagy áldozatokkal járt az univerzitás elhelyezése, sokan emiatt ellenezték ezt!) –, aztán ha esetleg valamikor visszatér Kolozsvárra? Mit sem számít, lényeg, hogy itt legyen, a Tisza partján! Kutatásaim alapján bátran állíthatom: ha nincs 1919/20 fordulóján egy mindenre elszánt – már-már „hazardírozó” – polgármestere a városnak, egyáltalán nem biztos, hogy 1921 őszén egyetemi tanévnyitóról számolhatnak be a helyi újságok! (Az már más kérdés, hogy annak a polgármesternek, aki majd két évtizedig vezette a várost, egyetemet hozott ide, majd „lobbizásának” köszönhetően egyetemi épületek nőttek ki a földből, egy utca sem viseli a nevét…)
Az az egyetem, mely 1921 őszén itt megnyitotta kapuit, a kolozsvári egyetem volt, mely – ideiglenesen – a Tisza partján lelt otthonra. Amikor pedig lehetőség nyílott arra, hogy viszszatérjen a régi falai közé, 1940-ben, részben vissza is ment. Ám részben itt maradt! És 1944 után a jogilag már nem létező Ferenc József Tudományegyetemnek két „utódintézménye” lett: a szegedi (az abból kinövő JATE és SZOTE) és a kolozsvári (Bolyai) egyetemek. (Majd 1948-tól, amikor a Bolyai Tudományegyetem orvostudományi karát önállósították, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézet.) Ezek az intézmények azonban – még ha a nyilvánosság előtt nem is lehetett hangoztatni – egyaránt a „közös őstől származtatták magukat”: a Ferenc József Tudományegyetemtől. Attól az intézménytől, melynek professzorai mindig büszkén hivatkoztak a Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel király által alapított Collegiumra.
És ma ne lehetne felvállalni azt, amit majdnem száz éve a jelenlegi professzorok elődei felvállaltak?
Vincze Gábor
(történész, a hódmezővásárhelyi Emlékpont munkatársa)
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése