Searching...
2013. április 7., vasárnap

Gróf Károlyi-kastély, Nagykároly (fotógalériával frissítve!)


Nemrég feltettük ezt a képet Erdélyi Képek oldalunkra. Nem sokkal később egyik kedves olvasónk elküldte a kastély mai képét nekünk. Mi pedig utánanéztünk a kastély történetének is. Ezt találod a posztban.


A Szatmár megyei Nagykároly nem csak az X-faktor-ból ismert Csobot Adél miatt lehet ismerős az egyszerű olvasónak, de a vörös grófként ismert Károlyi Mihály családja is innen származott. Sőt mi több mai témánk a Károlyi-kastély is természetesen hozzájuk köthető.

A felújított nagykárolyi kastély - Virág Botond képe



A mai kastély elődjét 1482-ben Károlyi Láncz László kezdte el építeni, amikor Mátyás királytól engedélyt kaptak egy kőház építésére. 1592-ben az eddigi négyszögletes épületet Károlyi Mihály erősítette meg a török elleni harcok idején. Az ekkor négyszögletes kőépületet - mely ezidőtájt a végvár szerepét is betöltötte - bástyákkal, lőrésekkel, belső udvarral, valamint külső várfalakkal, mély vizesárokkal, és külső palisztráddal látták el.
A károlyi kastély aulája
1699-ben báró Károlyi Sándor alakította át újra díszesebb formába. 1794-ben gróf Károlyi József a régi várat lebontatta és helyébe Joseph Bitthauser tervei alapján építtetett új kastélyt,barokk stílusban. Az új kastély építése során lemondtak a védőrendszerről, és a belső tereket a lakók szükségleteihez alakították. A négyszintes épület háromszög alapú, dísztornyokkal, fedett belső udvarral és boltozatos pincével ellátott volt. Nagyméretű fogadótermét festmények és szobrok díszítették.
Fotó: Wikipédia
1894-ben gróf Károlyi István újból átalakíttatta a kastélyt Ybl Miklós tervei alapján; neogótikus-neobarokk stílusú héttornyos, árokkal körülvett lovagvárrá, melyet széles sáncárok vett körül. Az átalakítást Meining Arthur budapesti műépítő végezte.
A kapualjból előszobába, s abból nagyszabású átriumba juthatunk, melyet a méretek meghagyásával a régi négyszögletes várudvarból alakítottak át. Tágasságára jellemző, hogy "egy négyes fogat könnyen megfordulhatott volna benne". Innen vezet fel a lépcső az emeletre, és részben megmaradt az egykor nyitott boltíves folyosó is, melyből a felső szobák nyílnak. Az "átrium" egyik falán három nagy csúcsíves ablak található, mely az impozáns átriumot megvilágítja.

A kastély díszes homlokzata - Wikipédia
Mennyezetét magyaros, tulipános mintájú faburkolat díszíti. Lépcsője két vörös márványoszlopon nyugszik, a lépcső és a folyosó karfáját egymás mellé sorakozó, gondosan esztergályozott orsós lábak alkotják. Két olasz márványkandallóját a család címeréből vett oroszlánok díszítik. Padozata mozaik. Az épület 1894 évi átalakítása után a kastély szobáinak fabútorzatát angol minta után Kinczel nevű helybeli asztalos, a lakatosmunkákatŐsz János nagykárolyi iparos készítette. Az átépítések történetét fekete márványtábla hirdeti az épület falán, melyet még Károlyi István építtetett be ide. A mai épület stílusa egységes eklektikus és szecessziós stílusú, értékét a 18. századi barokk elemek csak emelik.
A vár egy részében ma múzeum és könyvtár működik.


A kastélyt a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében az Európai Unió támogatásával felújították.  Virág Botondtól kaptuk az alábbi fantasztikus képeket a felújított kastélyról.




Wikipédia nyomán Aranyfust.com

4 megjegyzés:

  1. Kedves vagyok, mint másoknak az Élet,
    a költő csak igazat, mást nem ígérhet.
    (Ambrus József)

    VálaszTörlés
  2. Csak Vers az ami örökkön éltet,
    ez ad erőt nekem, ez maga az Élet.
    (Ambrus József)

    VálaszTörlés
  3. Kiteszem magam a napvilágra,
    elpusztulok, vagy köztetek maradok,
    - aki az élet aszúját kívánja, -
    Európaiak, emberek, magyarok...
    (Ambrus József)

    VálaszTörlés
  4. Vállamon székely-magyar zászló,
    menetelek a szabadság fölött, -
    mert mindegyik nap az utolsó,
    de a magyar hon égboltját tükrözöd.
    (Ambrus József)

    VálaszTörlés

 
Back to top!